Tancerze na kwarantannie. Jak wykorzystać ten czas?

fot. Mateusz Knop

Ostatnio świat zaserwował nam przymusowa przerwę od większości codziennych aktywności. Przynajmniej od tych związanych z wychodzeniem z domu. Czy to oznacza całkowity koniec treningów tanecznych? Postanowiłam przedstawić kilka sposobów na nudę, które przy okazji będą miały pozytywny wpływ na nasz rozwój.

Wszystko co dostajesz od życia spróbuj zamienić w złoto

Tańczyć każdy może, zwłaszcza teraz.

O treningach domowych pisałam nieco więcej ->> tutaj

Odniosłam się do treningów domowych, które wykonywałam, gdy sama kiedyś chciałam uczyć się od najlepszych trenerów zza oceanu. Te szkoły oczywiście wciąż działają i ich oferta jest regularnie poszerzana i dostępna dla nas. Wymaga jednak pewnych nakładów finansowych, zapisów i kilku formalności. Trzeba zatem się odrobinkę wysilić żeby dołączyć. 

Obecnie jest o wiele łatwiej. Świat tańca oszalał. Oferuje nam domowe warsztaty z wielu zakątków świata zupełnie za darmo. Wykorzystajmy ten czas najlepiej jak potrafimy. 

Codziennie na instagramie @raszejka publikuje grafik zajęć, które znajdę na dany dzień. Od baletu przez jazz, modern, aż po hip hop. Instruktorzy z całego świata robią lekcje online starając się dostosować je do warunków domowych. Zachęcam wszystkich, aby z tych możliwości korzystać i próbować nowych stylów. Do tego oczywiście potrzeba troszkę wewnętrznej motywacji, ale chyba łatwiej ją znaleźć gdy nie można wyjść z domu. 

Oczywiście zdaję sobie sprawę , że nie każdy w domu dysponuje przestrzenią w której można wykonać zaawansowane treningi. Dlatego poniżej prezentuję listę kilku przykładowych aktywności, wartościowych sposobów na nudę. Być może którąś z nich uda się dostosować do swoich warunków :).

Co mogę zrobić aby poprawić moja formę używając do tego niewielkiej przestrzeni? 

  • Rozciąganie – to systematyczna praca, lepiej codziennie po 15 minut niż raz w tygodniu 3 godziny. Oczywiście można wybrać zaawansowany stretching różnych partii ciała, ale chociażby siedzenie po 2 min w szpagacie lub ponad szpagacie na każda nogę raz dziennie da lepszy efekt niż nam się wydaje.  Można to połączyć z oglądaniem telewizji lub innym odpoczynkiem.
  • Wzmacnianie – praca u podstaw, na to nigdy nie ma czasu prawda? Bo wszyscy chcą więcej piruetów, więcej szpagatow, więcej wymachów i ‚spektakularnych tricków’, a tancerz musi być silny. Poświęć dziennie 5 min, np. wejdź na releve 100 razy w 1 pozycji jazzowej i klasycznej a zobaczysz jak wzmocnią się Twoje łydki. Zrób grand plie poprawnie w każdej pozycji klasycznej, a zobaczysz jak poprawi się rotacja w biodrach i wzmocnią przywodziciele. Popracuj nad mięśniami brzucha, zrób grzbiety, aby wzmocnić plecy. Trzymaj deskę codziennie minutę, aby wzmocnić całe ciało. Albo wybierz chociaż jedno z tych ćwiczeń, a będziesz o krok bliżej swojego celu. 
  • Rolowanie – odpoczynek jest tak samo ważny jak trening. Jeżeli tylko posiadasz roler lub zwykły wałek w domu zadbaj o to, aby mięśnie odpowiednio rozluźnić. 
  • Znajdź muzykę na nowy sezon. Chcesz tańczyć solo? Poszukaj inspiracji w internecie.
  • Weź udział w choć jednej z dziesiątek lekcji oferowanych online. Sprawdź czy instruktor lub tancerz, który Cię inspiruje nie prowadzi przypadkiem darmowej lekcji live na instagramie (jest to bardzo prawdopodobne).
  • Popracuj nad stopami flex, point oglądając film.
  • Weź udział w konkursie organizowanym online. 
  • Zrób sobie popcorn i obejrzyj film o tańcu 😊 przypomnij sobie dlaczego to robisz i do czego chcesz dążyć?
  • Napisz do osoby, która osiągnęła to, do czego dążysz, być może da Ci kilka wskazówek jak to zrobić.

To tylko przykładowa lista rzeczy, które możemy zrobić bez wychodzenia z domu, dbając o naszą taneczna formę. Od tego właśnie są ‚wakacje’. Ja już zaczęłam, a Wy? 

Co środę zapraszam Was na wspólny trening online #jazzowasroda o 17:00 na moim instagramie @raszejka

Dajcie znać jak Wy spędzacie ten czas i czy chcecie abym przygotowała dla Was przykładowa listę ćwiczeń, które można wykonać na przestrzeni 2m2?