Trening taneczny online – czy to możliwe?

Zazwyczaj gdy opowiadam ludziom o treningach domowych już są zdziwieni. Nie każdy potrafi zrozumieć skąd wziąć w sobie determinacje do tego aby ćwiczyć samemu dłużej niż tydzień. Jeszcze ciekawsze reakcje widzę kiedy wspominam o treningach online, które wykonywałam przez rok. Większość ludzi nie wie, że istnieją platformy dla tancerzy, które udostępniają wartościową wiedzę i programy treningowe stworzone przez choreografów znanych na całym świecie. Ja też zdecydowanie za długo nie wiedziałam o takich możliwościach.

Dlaczego postanowiłam szukać treningów online?

Przez wiele lat borykałam się głównie z jednym problemem. W moim mieście nie było treningów, które by mnie satysfakcjonowały, albo było ich bardzo mało. Przez około 2 lata regularnie dojeżdżałam na zajęcia taneczne z Gdańska do Warszawy. Było to bardzo wartościowe doświadczenie, ale jednocześnie bardzo drogie, czasochłonne i wyczerpujące. Zazwyczaj w poniedziałek wracałam do domu około 1 / 2 w nocy, a we wtorek szkoła/uczelnia/praca. Przyszedł moment, w którym z różnych przyczyn musiałam zrezygnować z życia prowadzonego w dwóch miastach i znaleźć alternatywę.

Gdzie znalazłam platformę taneczną ?

Krista Miller, znacie to nazwisko? Jestem pewna, że każdy tancerz jazzowy dobrze kojarzy tę niesamowitą trenerkę oraz jej szkołę tańca The Brea Space.

Już jako mała dziewczynka śledziłam na YouTubie filmiki, w których Krista tłumaczyła różnego rodzaju ćwiczenia z techniki jazzowej, pokazując je na świetnych tancerzach takich jak Autumn Miller

Przed założeniem The Brea Space Krista prowadziła inną szkołę tańca w Kalifornii – Mather Dance Company.

Okazało się, że dawno temu szkoła ta tworzyła również platformę internetową skierowaną do tancerzy z całego świata – Mather Dance Company Online . 

Wystarczy, że zalogujesz się na stronie, wykupisz licencję miesięczną, kwartalną lub półroczną i przez 24 godziny na dobę masz dostęp do wszyskich filmików znajdujących się w tej platformie. Możesz wybrać pakiet hip hop lub contemporary oraz wybrać poziom zaawansowania. Co tydzień dodawane są 4 nowe filmiki z ćwiczeniami opracowanymi przez jednego z kilku choreografów odpowiedzialnych za treningi online. Dodatkowo zawsze możesz wrócić do starszych ćwiczeń, których jeszcze nie zdążyłeś opanować. 

Zalety treningów online:

  1. Ćwiczysz kiedy chcesz
  2. Ćwiczysz gdzie chcesz
  3. Ćwiczysz jak długo chcesz
  4. Możesz wrócić do danych ćwiczeń ile razy chcesz
  5. Potrzebujesz jedynie kawałka przestrzeni i dostępu do internetu
  6. Podążasz za światowymi trendami
  7. Uczysz się zupełnie nowych rzeczy, nie musisz wracać do podstaw jeżeli nie czujesz takiej potrzeby
  8. Możesz wysłać efekty swojej pracy do jednych z najlepszych specjalistów na świecie

W Polsce treningi online nie są jeszcze popularne. W USA wielu tancerzy z nich korzysta. Mimo, że świetnych szkół tańca jest wiele, nie każdy w tak wielkim kraju mieszka blisko którejkolwiek z nich. 

Takie treningi mają wiele zalet i w mojej opinii dwa duże utrudnienia

  1. Samodyscyplina – nikt nie będzie stał nad Tobą i Cię motywował do ćwiczeń. Nawet w trudniejsze dni musisz odnaleźć w sobie determinację i dążyć do realizacji własnych celów.
  2. Brak towarzystwa – o wiele przyjemniej jest na treningu kiedy masz z kim podzielić się efektami swojej pracy lub trudami, które Cię spotykają, albo po prostu spędzić miło czas z przyjaciółmi na sali tanecznej.

To rozwiązanie, jak każde inne ma wady i zalety. Osobiście nauczyłam się wielu rzeczy korzystając z opisanej platformy internetowej dlatego polecam każdemu, kto ma w sobie motywację i chce zdobywać jeszcze więcej wiedzy spróbowania swoich sił. Wiem, że nie jest to rozwiązanie dobre dla każdego. Sam zdecyduj czy warto spróbować 🙂 

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tego typu treningów lub samej platformy, pisz śmiało. Jeżeli masz inne doświadczenia związane z opisanym tematem koniecznie daj znać, jestem bardzo ciekawa czy ktoś jeszcze korzysta z tego typu rozwiązań.

Powodzenia!

Klaudia Tyżaj